A mai nap híre hogy jövő kedd helyett majd áprilisban tárgyalják Gyárfás Tamás és Portik Tamás ügyét másodfokon, mivel három ügyvéd is visszaadta a kirendelést. Az ügyben a védőkkel kapcsolatos szabályok két érdekessége szerepet kap.
A védőcserélgetés
Az ember, amikor elvállal egy védelmet, akkor van valami elképzelése arról, hogy mit fog csinálni. Ez lehet a töredelmes beismerés meg a körömszakadtáig védekezés is, minden ügy, minden védenc más. Nagyon nagy szerepe van annak, hogy az ügyvéd és ügyfele hogy tud együtt dolgozni. Az ügyfél oldalán vannak olyan tényezők, hogy inkább minél tovább kint akar lenni, vagy “sietne” mert mondjuk összbüntetés-kedvezmény van előtte.
Ilyen tényező a védőcserélgető időhúzás. Ráadásul ha valakit a kilencvenes évek legkeményebb bűncselekményeivel vádolnak, amelyből simán kijöhet az “életfogyt” akkor ő tényleg mindent meg fog tenni, hogy ez a lehető legkésőbb következzen be.
A vádlottnak joga van annyiszor védőt cserélni, ahányszor csak akar, ezzel időről-időre szoktak is élni. Ezt eleinte még elvállalják védők, aztán egy idő után híre megy, hogy miről van szó, és akkor előbb a komolyabb nevek, majd a végén az ifjú titánok szállnak ki. Senki se akar a 8. védő lenni a sorban.
Kirendelési anomáliák
Ilyenkor jönnek azok a védők, akik vállalnak kirendelést. Jelenleg a kirendelt védőket automatikus rotációban választják ki a névsorból. Kidob tehát valakit a gép, a bíróság pedig kirendeli, hogy akkor most ő lesz Portik Tamás védője másodfokon, úgy hogy Portik elsőfokon kiakasztott egy életfogytot.
Ahhoz, hogy egy ilyen ügyben az ember meg merjen egyáltalán szólalni:
át kell ismételni a komplett kilencvenes évek kriminálhistóriáját
meg kell ismerni öt évnyi elsőfokú eljárás és előtte sok évnyi nyomozás iratait
be kell magolni a kikicsodát, ki miért vallotta azt, amit vallott és így tovább
be kell menni a börtönbe és többórás beszélgetéseken tisztázni, hogy a védenc pontosan mit akar
Ezért a Magyar Állam ezért egész pontosan 0.- Ft. azaz Nulla Forint összeget fizet. Az egyes eljárási cselekmények esetén 7000.- forintos óradíjra rászámítanak 20% felkészülési díjat, azzal, hogy az egész eljárásban összesen legfeljebb 210.000.- Ft. felkészülési díj fizethető ki.
Nagyon óvatos becsléssel azt lehet mondani, hogy a nyomozati iratok és a bírósági irat értő elolvasása és kijegyzetelése ebben az ügyben minimum 7-8 munkanap, 50-60 óra. Ekkor még nem mentünk el beszélőre, és nem kezdtük el összevetni nyilvánosan elérhető információkkal az olvasottakat. Nem jártak bent nálunk hozzátartozók egyeztetni. Adjunk ennek - szintén nagyon soványan számolva - 30 órát. A kötelezően megírandó fellebbezés-indokolással is elmegy legalább 2-3 nap, legyen ez is 30 munkaóra. 110-120 munkaóra, órabérként kijön valamivel kevesebb, mint 2000 forint.
Mindezt úgy, hogy a védenc a magyar kriminalisztika történetének egyik legismertebb nehézfiúja.
Mindezt úgy, hogy az is lehet, hogy holnap bejelenti, hogy nem bízik bennem, legyen másik védő, én meg írogathatok a bíróságnak, hogy legalább valami kis felkészülési díjat utaljanak már ki.
Mindezt úgy, hogy közben nem tudom hogy az irodát Portik miatt kik és miért figyelik meg, és így tovább.
Aztán csodálkozunk, ha senki nem vállalja. Persze hogy nem vállalja, mert ennél még az is egyenesebb lenne, ha az állam azt mondaná, hogy csináld meg hobbiból.
Portik Tamás védőjének lenni kábé olyan lehet, mint egy olyan vízmérnöknek, akit azzal bíznak meg, hogy mocsarasítsa el a Szaharát.
A kőkemény maffiózó össze tudott szedni egy életfogytig-ra való bűnlajstromot, és nincs pénze védőügyvédre?
Nem értem, miért kell kirendelni hozzá valakit? A volt cimborák közül senki nem segít ilyenkor? Mit jelent akkor a betyárbecsület?